آموزش

۶ نکته که باید قبل از سرمایه گذاری در دنیای ارزهای دیجیتال در نظر بگیرید

ارزهای دیجیتال جز موضوعات بسیار داغ این روزها شده، مردم در سراسر دنیا هزاران و بلکه شاید میلیون‌ها دالر در این بازار سرمایه گذاری (Investing) کرده‌اند؛ با این وجود، میزان بازده در این بازار تحت تاثیر ریسک و نوسان بسیار زیادی است. بنابراین برای سرمایه گذاری در این حوزه می‌بایست بخشی از وقت خود را در جهت تحقیق بگذرانید.

۶ نکته مثبت و منفی درباره سرمایه گذاری

۱- مثبت: بازده و سود شما می‌تواند بسیار زیاد باشد

هر روز شما داستان‌های دیوانه کننده درباره افرادی که با ارزهای رمزنگاری شده بسیار پولدار شده‌اند می‌شنوید.

به عنوان مثال اگر شما در سال ۲۰۱۳ مبلغ ۱۰۰۰ دالر را در بیت کوین سرمایه گذاری می‌کردید، امروز چیزی در حدود ۴۰۰ هزار دالر سرمایه داشتید. تعدادی از آلتکوین ها که در حال حاضر جز ۱۰ کوین برتر از نظر حجم بازار هستند، طی چند ماه گذشته در حدود ۱۰۰۰ درصد افزایش قیمت داشته‌اند.

۲- منفی: تیم‌های بی تجربه

هر ارز رمزنگاری شده اساسا یک استارت آپ است که هدفشان ارائه محصولی است که مشکلی را حل کند. حوزه ارزهای رمزنگاری شده، نسبتا حوزه جدیدی است؛ تعداد زیادی از تیم‌ها هستند که تجربه بسیار کمی در این فضا دارند و همچنین از افرادی تشکیل شده‌اند که دانش و خبرگی لازم را  برخوردار نیستند.

درست مثل یک استارت آپ، اگر تیمی به درستی مدیریت نشود، کل پروژه با شکست مواجه می‌شود. در بیشتر پروژه‌ها اطلاعاتی درباره اعضای تیم پروژه موجود است و شما همینطور می‌توانید با جستجو اسامی آن‌ها در لینکدین به اطلاعات خوبی دست پیدا کنید.

۳- مثبت: شناوری سرمایه

وقتی شما روی یک استارت آپ سرمایه گذاری می‌کنید، دسترسی به پولتان ممکن است برای چند سال مسدود شود، مگر این که کسی سهم شما را بخرد و یا شرکتی که در آن سرمایه گذاری کرده‌اید عمومی شود. بنابراین هنگامی که شما در ارزهای رمزنگاری شده سرمایه گذاری می‌کنید، سرمایه شما خاصیت شناوری بودن دارد.
شما در بازار ارزهای رمزنگاری شده می‌توانید در هر زمان خرید و فروش کنید، بازار ۲۴ ساعته در تمام طول روز و در هفت روز هفته فعال است. به طور کلی خرید و فروش‌ها فوری اتفاق می‌افتد؛ به گونه‌ای که می‌توانید زمانی که نوسانات در بازار رخ می‌دهد سریعا واکنش نشان دهید.

۴- منفی: مشکلات فنی

سخت‌ترین چیز برای افرادی که در بازار ارزهای رمزنگاری شده سرمایه گذاری می‌کنند، این حقیقت است که تمامی این ماجراها دیجیتالی است و خیلی ملموس نیست.

شما تقریبا در هر زمینه دیگری که سرمایه گذاری کنید، می‌توانید به نحوی به صورت فیزیکی سرمایه خود را لمس کنید؛ اما قاعدتا نمی‌توانید مثلا یک بیت‌کوین را در دستهایتان نگه دارید.

با توجه به این که این دارایی‌ها دیجیتال هستند، شما اغلب با مشکلات فنی مواجه خواهید شد. وقتی مبادلات و خرید و فروش ها خیلی زیاد باشد و اصطلاحا در زمان شلوغی باشیم، مارکت‌ها و صرافی‌های ارز دیجیتال ممکن است خیلی کُند عمل کنند، سپرده‌ها و انتقال دارایی‌ها برای توکن‌های اصلی معمولا در زمانی که شبکه شلوغ است غیرفعال می‌شوند. حالا اگر بخواهید در این زمان‌ها کوین های خود را بفروشید یا به جایی انتقال دهید متاسفانه مورد لطف صرافی‌ها قرار می‌گیرید و عملا کاری از دستتان برنخواهد آمد.

۵- مثبت: شفافیت

تعداد قابل توجهی از ارزهای رمزنگاری شده همراه با تعهداتشان بسیار شفاف عمل می‌کنند. اکثریت جزییات کافی را در وایت پیپیرهایشان پوشش می‌دهند. (یک سند مفصل که شامل توضیحاتی در رابطه با پروژه و تکنولوژی اشت) که معمولا شامل نقشه راه، اعضای تیم و اغلب اوقات کُد آنهاست. کُدها معمولا در Github برای عموم در دسترس است. اگر فعالیت‌ها در گیت‌هاب کم باشد، این اتفاق معمولا نشانه خوبی نیست.

۶- منفی: امنیت

امنیت یکی از بزرگ‌ترین اشکالاتی است که دنیای ارزهای رمزنگاری شده دارد. صرافی‌ها می‌توانند هک شوند و میلیون‌ها دلار دارایی کاربران به سرقت برود.

کسانی که کلیه دارایی  خود را در صرافی‌ها نگهداری می‌کنند، باید آمادگی هرگونه اتفاقی را داشته باشند. ارزهای رمزنگاری شده بیمه نیستند و به این زودی‌ها هم این اتفاق نمی‌افتد.

شما در خرید و فروش دارایی‌هایتان و یا نگهداری آنها باید خیلی مراقب باشید. پشنهاد می‌شود از یک کیف پول سرد (آفلاین) استفاده کنید. کد خصوصی شما دسترسی به کوین‌هایتان را در بلاک چین فراهم می‌کند. بهتر است این کلید خصوصی را به صورت آفلاین و در یک جای امن نگهداری کنید.

نوت

به طور کلی سرمایه گذاری در ارزهای رمزنگاری شده با ریسک همراه است. بازار از ثبات کافی برخوردار نیست و این فناوری هنوز خیلی جوان است؛ هرچند که هنوز فرصت خوبی برای افراد علاقمند به سرمایه گذاری است، اما در نهایت برای هرگونه سرمایه گذاری نیاز به تحقیقات جامع دارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا