آموزش

استخراج فایل کوین؛ چطور از شبکه Filecoin کسب درآمد کنیم؟

آنچه که اغلب به‌ عنوان استخراج فایل کوین یاد می‌شود با ماینینگ کلاسیک که با استخراج بیتکوین و سایر رمزارزها شناخته می‌شود به طرز فاحشی متفاوت است. شاکله شبکه فایل کوین تخصیص فضای ذخیره‌سازی به‌صورت غیرمتمرکز بوده و رقیبی جدی برای سایر پروتکل‌های این چنینی محسوب می‌شود. اما نحوه استخراج فایل کوین چگونه است؟ آیا فقط با ماینینگ بلاک در شبکه فایل کوین می‌توان درآمدزایی کرد؟ چه راه‌هایی دیگری برای کسب درآمد از شبکه Filecoin وجود دارد؟ برای گرفتن پاسخ این سوالات با آسان کریپتو همراه باشید.

آشنایی مختصر با اهداف شبکه فایل کوین

در بیشتر شبکه‌های بلاکچینی که با گواه اثبات کار (PoW) کار می‌کنند، ماینرها، نودهایی در شبکه هستند که اقدامات لازم برای حفظ پایداری بلاکچین و اعتبارسنجی آن انجام می‌دهند و به‌منظور انجام این کار کوین بومی شبکه را دریافت می‌کنند. اصطلاح ماینر در دوره اولیه گواه اثبات کار ظهور کرد و سخت افزارهایی را که از توان محاسباتی برای ایمن‌سازی بلاکچین استفاده می‌کردند، با معدن‌چیان طلا مقایسه می‌کرد که در آرزوی دستاوردی عظیمی، منابع بسیاری را هزینه می‌کردند.

فایل کوین (Filecoin) پروتکلی است که با هدف فراهم‌سازی سیستم ذخیره‌سازی فایل به‌صورت همتابه‌همتا از تکنالوژی بلاکچین استفاده می‌کند. در شرایط فعلی اکثر شرکت‌های معتبر در این زمینه همچون آمازون و گوگل کلاود از سرورهای متمرکز برای توزیع فضای ذخیره‌سازی استفاده می‌کنند. بنیان‌گذاران Filecoin با اعتقاد به اینکه انگیزه مالی ایجاد شده در استخراج بیت کوین، کاربران را تشویق به نود شدن می‌کند، تصمیم به راه‌اندازی این پروژه گرفتند. به‌ نظر آن‌ها اگر انگیزه کافی ایجاد شود، اشخاص و سازمان‌های بسیاری به در اختیار گذاشتن هارد اضافه خود تشویق می‌شوند.

بنابراین فایل کوین به شیوه کاملا متفاوتی عمل می‌کند؛ به جای اینکه ماینرها قدرت محاسباتی خود را در اختیار شبکه قرار دهند، نودها به ذخیره‌سازی و بازیابی داده‌ها کمک می‌کنند و در ازای این کار کوین FIL پاداش می‌گیرند.

در یک سیستم غیرمتمرکز و همتابه‌همتا مانند IPFS، می‌توانیم از هش رمزنگاری برای تایید تعداد نودهایی که کپی دقیقی از داده‌های ما را ذخیره می‌کنند، استفاده کنیم. با این حال، هیچ تضمینی وجود ندارد که داده‌های ما در بلندمدت بازیابی شوند. اما فایل کوین با ایجاد انگیزه مالی، امکان ذخیره‌سازی فایل‌ها در فضای ابری را به‌صورت غیرمتمرکز فراهم می‌کند.

فایل کوین از دو الگوریتم اجماع گواه اثبات تکرار یا Proof-of-Replication (به‌اختصار PoRep) و گواه اثبات فضازمان یا Proof-of-Spacetime (به اختصار PoSt) استفاده می‌کند. نودها با استفاده از الگوریتم PoRep کاربران را قانع می‌کنند که برخی از داده‌ها را در حافظه فیزیکی خود تکرار کرده‌اند. در سیستم فایل کوین، سرور متعهد می‌شود که X تعداد از داده‌ها را کپی کند و سپس هر یک از داده‌ها را از طریق یک پروتکل چالش/پاسخ ذخیره‌سازی می‌کند.

در طرح اثبات ذخیره‌سازی، کاربر می‌تواند بررسی کند که آیا ارائه‌دهنده فضای ذخیره‌سازی واقعا داده‌های مورد انتظار را در زمان صدور یک چالش ذخیره می‌کند یا خیر. با این حال تایید نمی‌کند که داده‌ها در یک دوره زمانی معین ذخیره می‌شوند. یکی از راه‌های انجام این کار، به چالش کشیدن مکرر نود ارائه‌دهنده فضای ذخیره‌سازی است. البته، این پیچیدگی و ارتباطات بسیار زیادی را ایجاد می‌کند که به مانعی برای شبکه فایل کوین تبدیل می‌شود. چون سیستم ذخیره‌سازی باید مدارک خود را به شبکه بلاکچینی ارسال کند. الگوریتم PoSt به تاییدکننده اجازه می‌دهد بررسی کند که آیا یک نود ارائه‌دهنده، ذخیره‌سازی داده‌های درخواستی را در یک محدوده زمانی انجام می‌دهد یا خیر. در ادامه به استخراج فایل کوین و نحوه کسب درآمد از این شبکه بلاکچینی می‌پردازیم.

نحوه کسب درآمد از فایل کوین

برای فهم نحوه کسب درآمد از فایل کوین بهتر است اول با انواع نود این شبکه آشنا شویم. به نودهای شبکه Filecoin ارائه‌دهنده (Provider) می‌گویند که به سه دسته زیر تقسیم می‌شوند:

 • ارائه‌دهندگان فضای ذخیره‌سازی (Storage Providers): مسئول ذخیره فایل و داده در شبکه هستند.
 • ارائه‌دهندگان بازیابی (Retrieval Providers): مسئول ارائه مسیر سریع برای بازیابی فایل‌ها هستند.
 • ارائه‌دهندگان اصلاح‌کننده (Repair Providers): در دست توسعه است.

ارائه‌دهندگان فضای ذخیره‌سازی

این نودها را می‌توان به منزله قلب شبکه دانست. آن‌ها داده‌ها را برای کاربران ذخیره کرده و محاسبات اثبات رمزنگاری را برای تایید فضای ذخیره‌سازی در بلندمدت اجرا کرده و بلاک‌های جدید را به شبکه می‌افزایند. نودهای Storage Provider هم کارمزد ذخیره‌سازی و هم پاداش بلاک دریافت می‌کنند. احتمال به‌دست آوردن کارمزد تراکنش و پاداش بلاک متناسب با فضای ذخیره‌سازی است که ارائه‌دهندگان ذخیره‌سازی به شبکه فایل کوین کمک می‌کنند.

ارائه‌دهندگان بازیابی

نودهای Retrieval Providers به منزله‌ رگ‌های شبکه هستند. آن‌ها با برنده‌شدن در مناقصه‌ها و کارمزد ارائه‌دهنده که براساس ارزش فایلی که بازیابی می‌کنند تعیین می‌شود، کوین Filecoin را پاداش می‌گیرند.

پهنای باند ارائه‌دهنده بازیابی، پیشنهاد/ زمان پاسخ اولیه برای توزیع (یعنی سرعت و میزان نزدیکی به کاربر) توانایی آن را برای توزیع محتوای بازیابی در شبکه تعیین می‌کند. حداکثر پهنای باند یک ارائه‌دهنده بازیابی، تعداد کل بازیابی‌هایی را که می‌تواند انجام دهد، تعیین می‌‌کند.

سخت‌افزار‌های مورد نیاز برای استخراج فایل کوین

الزامات سخت‌افزاری برای ارائه‌دهندگان بسیار پرهزینه هستند. اما در صورت تهیه، انتظار نمی‌رود که در آینده نزدیک نیاز به ارتقا داشته باشند. پولی که برای سخت‌افزار خرج می‌شود باید سال‌ها خدمات قابل اطمینانی را به شما ارائه‌ دهد و چندین برابر هزینه آن را برگرداند. شما نه تنها برای تسهیل ذخیره‌سازی، بلکه برای اجرای منظم برخی از عملیات محاسباتی پرهزینه که به آن‌ها اثبات (Proofs) گفته می‌شود به این سخت‌افزارها نیاز دارید.

شما باید به‌طور منظم الگوریتم‌های اثباتی را اجرا کنید که نشان می‌دهد همچنان فضای ذخیره‌سازی را به همان داده‌هایی که دریافت کرده‌اید اختصاص می‌دهید. طبق داکیومنت‌های Filecoin، حداقل مشخصات سخت‌افزاری که برای مشارکت در شبکه فایل کوین به آن نیاز دارید به صورت زیر است:

 • یک پردازنده مرکزی ۸ هسته‌ای
 • حداقل ۱۲۸ گیگابایت رم
 • یک کارت گرافیک قدرتمند برای سرعت‌بخشی به محاسبات SNARK
 • یک TiB فضای دیسک NVMe برای ذخیره‌سازی کش
 • هارد درایو اضافه برای ذخیره زنجیره لوتوس، بخش‌های sealed و موارد دیگر

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ملزومات سخت‌افزاری استخراج فایل کوین می‌توانید به + و + مراجعه کنید.

مکانیسم پاداش‌دهی شبکه فایل کوین

در شبکه فایل کوین، ماینرها پاداش‌های متفاوتی برای مشارکت در شبکه دریافت می‌کنند که دو مورد از اصلی‌ترین پاداش‌ها، کارمزد فضای ذخیره‌سازی و پاداش استخراج بلاک است.

کارمزد فضای ذخیره‌سازی

کارمزد ذخیره‌سازی، هزینه‌ای است که به‌طور منظم توسط کاربران پس از حصول توافق، در ازای ذخیره‌سازی داده‌ها به استخراج‌کنندگانی که اسناد ذخیره‌سازی منظم را به زنجیره ارسال می‌کنند، پرداخت می‌شود. این کارمزدها در حین انجام وظیفه به‌صورت خودکار به کیف پول مرتبط با ماینر واریز می‌شود و پس از دریافت، برای مدت کوتاهی قفل می‌شود. کارکرد ماینرها توسط الگوریتم PoSt به‌صورت ۲۴ ساعته مانیتور می‌شود.

پاداش بلاک

ماینرها علاوه بر کارمزد ذخیره‌سازی، پاداش استخراج بلاک هم دریافت می‌کنند. برخلاف هزینه‌های ذخیره‌سازی، این پاداش‌ها از سوی کاربران مرتبط دریافت نمی‌شود و کوین‌‌های فایل (FIL) جدید طبق یک معیار تورمی توسط شبکه تولید می‌شوند و به‌ منظور انگیزه‌‌بخشی به ماینرها داده می‌شود.

کاربران تایید شده

به‌منظور ایجاد انگیزه بیشتر برای ذخیره‌سازی داده‌های مفید نسبت به ذخیره‌سازی داده‌های ساده، ارائه‌دهندگان فضای ذخیره‌سازی فرصت بیشتری برای رقابت با پیشنهادهای ارائه‌شده توسط مشتریان تایید شده دارند. پاداش نگهداری چنین دارایی‌هایی با ضریب افزایش می‌یابد.

کارمزد بازیابی

هزینه‌های بازیابی با استفاده از کانال‌های پرداخت با ارسال بخش‌هایی از داده‌ها به مشتریان به‌صورت خارج زنجیره به‌صورت تدریجی پرداخت می‌شود.

پرسش و پاسخ

 • استخراج فایل کوین چیست؟

به فرآیندی که طی آن نودهای ارائه‌دهنده فضای ذخیره‌سازی (Storage Providers) داده‌های کاربران را ذخیره کرده و با اجرای یک سری محاسبات اثبات رمزنگاری بلاک‌های جدید را به شبکه می‌افزایند، استخراج فایل کوین گفته می‌شود.

 • نحوه کسب درآمد از Filecoin چگونه است؟

با در اختیار قرار دادن فضای ذخیره‌سازی سیستم خود و همچنین کمک به بازیابی داده‌ها در بلندمدت می‌توانید به کسب درآمد از شبکه فایل کوین بپردازید.

 • میزان سودآوری استخراج فایل کوین چقدر است؟

میزان سودآوری استخراج فایل کوین با توجه به عواملی مانند ارزش داده‌ها و حجم فضای ذخیره‌سازی متغیر است.

جمع‌بندی

ماینینگ فایل کوین با بلاکچین‌های متکی بر گواه اثبات کار متفاوت است. زیرا استخراج فایل کوین بر اساس اجماع قدرت ذخیره‌سازی است تا قدرت محاسباتی که توسط دستگاه‌های پرقدرت تامین می‌شود. این بدان معناست که هر چقدر فضای ذخیره‌سازی بیشتری در شبکه داشته باشید، احتمال اینکه پاداش بلاک را دریافت کنید، بیشتر است. کاربران با ارائه فضای ذخیره‌سازی و خدمات بازیابی امکان کسب درآمد از شبکه Filecoin را خواهند داشت. در این مقاله علاوه‌بر توضیح مختصری درباره نحوه کارکرد شبکه فایل کوین به تشریح انواع مکانیسم‌های کسب درآمد و سیستم‌های پاداش‌دهی متعدد پرداختیم و متوجه شدیم که استخراج فایل کوین تنها راه کسب درآمد از این شبکه نیست.

نظر شما درباره استخراج فایل کوین چیست؟ آیا تصمیمی بر پیوستن به مکانیسم‌های کسب درآمد از Filecoin دارید؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا