مقالات

بازارساز (Market Maker)

بازارساز کیست؟

اصطلاح بازارساز به شرکت یا فردی اطلاق می‌شود که به طور فعال بازارهای دوطرفه را در یک اوراق بهادار خاص نقل قول می‌کند و پیشنهادات (به عنوان درخواست) را همراه با اندازه بازار هر یک ارائه می‌کند. سازندگان بازار، نقدینگی و عمق را برای بازارها فراهم می کنند و از تفاوت در اسپرد پیشنهاد و تقاضا سود می برند. آنها همچنین ممکن است برای حساب های خود معاملاتی انجام دهند که به عنوان معاملات اصلی شناخته می شوند.

نکات کلیدی

بازارساز یک شخص یا اشخاصی عضو صرافی هستند که اوراق بهادار را برای حساب خود خریداری و می فروشند.

بازارسازان نقدینگی و عمق بازار را فراهم می‌کنند و در عین حال از تفاوت در اسپرد پیشنهاد و تقاضا سود می‌برند.

کارگزاری ها رایج ترین انواع بازارسازان هستند که راه حل های خرید و فروش را برای سرمایه گذاران ارائه می دهند.

بازارسازان برای خطر نگهداری دارایی ها جبران می شوند زیرا ارزش اوراق بهادار ممکن است بین خرید و فروش آن به خریدار دیگر کاهش یابد.

در حالی که کارگزاران با یکدیگر رقابت می کنند، متخصصان پیشنهادات را ارسال می کنند و درخواست می کنند و مطمئن می شوند که آنها به طور دقیق گزارش می شوند.

شناخت بازارسازان

بسیاری از بازارسازان اغلب خانه های کارگزاری هستند که در تلاش برای نقدشوندگی بازارهای مالی، خدمات معاملاتی را برای سرمایه گذاران ارائه می دهند. یک بازارساز همچنین می تواند یک معامله گر انفرادی باشد که معمولاً به عنوان محلی شناخته می شود. با توجه به اندازه اوراق بهادار مورد نیاز برای تسهیل حجم خرید و فروش، اکثریت قریب به اتفاق بازارسازان به نمایندگی از موسسات بزرگ کار می کنند.

هر بازارساز قیمت خرید و فروش را برای تعداد تضمین شده سهام نمایش می دهد. هنگامی که بازارساز سفارشی از یک خریدار دریافت می کند، بلافاصله موقعیت سهام خود را از موجودی خود می فروشد. این به آنها اجازه می دهد تا سفارش را تکمیل کنند. به طور خلاصه، بازارسازی با تسهیل خرید و فروش برای سرمایه گذاران و معامله گران، جریان روان تر بازارهای مالی را تسهیل می کند. بدون ایجاد بازار، ممکن است معاملات ناکافی و فعالیت های سرمایه گذاری کمتری وجود داشته باشد.

یک بازارساز باید متعهد شود که به طور مداوم قیمت‌هایی را که در آن اوراق بهادار را خریداری (یا پیشنهاد) و (یا درخواست) می‌کند، اعلام کند. آنها با بهترین پیشنهاد و بهترین قیمت پیشنهادی نقل قول خواهند کرد. بازارسازان باید همیشه و در طول چشم انداز بازار به این پارامترها پایبند باشند. هنگامی که بازارها نامنظم یا بی ثبات می شوند، بازارسازان باید نظم و انضباط خود را حفظ کنند تا بتوانند معاملات روان را تسهیل کنند.

ایجاد بازار نشان دهنده تمایل به خرید و فروش اوراق بهادار مجموعه معینی از شرکت ها به شرکت های کارگزار-معامله ای است که اعضای آن بورس هستند.

چگونه سازندگان بازار سود کسب می کنند

بازارسازان برای ریسک نگهداری دارایی ها جبران می شوند، زیرا ممکن است پس از خرید اوراق بهادار از فروشنده و قبل از فروختن آن به خریدار، شاهد کاهش ارزش آن باشند.

در نتیجه، آنها معمولاً اسپرد فوق الذکر را روی هر اوراق بهاداری که پوشش می دهند، شارژ می کنند. به عنوان مثال، وقتی سرمایه‌گذار با استفاده از یک شرکت کارگزاری آنلاین، سهامی را جستجو می‌کند، ممکن است قیمت پیشنهادی 100 دلار و قیمت درخواستی 100.05 دلار را مشاهده کند. این بدان معناست که کارگزار سهام را به قیمت 100 دلار خریداری می کند، سپس آن را به قیمت 100.05 دلار به خریداران احتمالی می فروشد. از طریق معاملات با حجم بالا، یک اسپرد کوچک می تواند سود روزانه زیادی را به همراه داشته باشد.

بازارسازان باید تحت آئین‌نامه‌های بورس معین، که توسط تنظیم‌کننده اوراق بهادار یک کشور، مانند کمیسیون بورس و اوراق بهادار (SEC) تأیید شده است، فعالیت کنند. حقوق و مسئولیت‌های بازارسازان بر اساس مبادله و نوع ابزار مالی که معامله می‌کنند، مانند سهام یا اختیار معامله، متفاوت است.

بازارسازان در مقابل متخصصان

بسیاری از صرافی‌ها از سیستمی از سازندگان بازار استفاده می‌کنند، که هر کدام با یکدیگر رقابت می‌کنند تا بهترین پیشنهاد یا پیشنهاد را به منظور برنده شدن در تجارت سفارش‌های وارد شده به دست آورند. اما برخی، مانند بورس نیویورک (NYSE)، در عوض یک سیستم تخصصی دارند. . متخصصان اساساً بازارسازان تنها (و تعیین شده) هستند که انحصار جریان سفارش در یک اوراق بهادار یا اوراق بهادار خاص را دارند. از آنجا که NYSE یک بازار حراج است، پیشنهادات و درخواست ها به صورت رقابتی توسط سرمایه گذاران ارسال می شود.

متخصص این پیشنهادها را پست می‌کند و از کل بازار می‌خواهد که آنها را به‌موقع و دقیق ببینند و از گزارش آن‌ها اطمینان حاصل کنند. آنها همچنین اطمینان حاصل می کنند که بهترین قیمت همیشه حفظ می شود، تمام معاملات قابل فروش انجام می شود و نظم در کف حفظ می شود.

متخصص همچنین باید هر روز صبح قیمت باز شدن سهام را تعیین کند که می تواند با قیمت بسته شدن روز قبل بر اساس اخبار و رویدادهای بعد از ساعت کاری متفاوت باشد. متخصص قیمت صحیح بازار را بر اساس عرضه و تقاضا تعیین می کند.

نمونه مارکت میکر

در اینجا یک مثال فرضی برای نشان دادن نحوه تجارت یک بازارساز آورده شده است. فرض کنید یک بازارساز در سهام XYZ وجود دارد. آنها ممکن است قیمتی بین 10.00-10.05 دلار، 100×500 ارائه دهند. این بدان معنی است که آنها برای 100 سهم به قیمت 10.00 دلار پیشنهاد می دهند (آنها می خرند) و همچنین 500 سهم را با قیمت 10.05 دلار پیشنهاد می کنند (فروش می کنند). سپس سایر فعالان بازار ممکن است از MM با 10.05 دلار خرید کنند (پیشنهاد را بالا ببرند) یا با قیمت 10.00 دلار به آنها بفروشند (به قیمت پیشنهادی اقدام کنند).

بازارسازان چه کسانی هستند و چه کار می کنند؟

یک بازارساز با ارائه خدمات معاملاتی برای سرمایه گذاران و افزایش نقدینگی در بازار در بازار اوراق بهادار مشارکت می کند. آنها به طور خاص پیشنهادات و پیشنهاداتی را برای یک اوراق بهادار خاص علاوه بر اندازه بازار آن ارائه می دهند. بازارسازان معمولاً برای کارگزاری‌های بزرگ کار می‌کنند که از تفاوت بین قیمت پیشنهادی و تقاضا سود می‌برند.

سازندگان بازار چگونه کار می کنند؟

تعدادی از بازارسازان در بورس اوراق بهادار برای جذب کسب و کار سرمایه گذاران از طریق تنظیم رقابتی ترین پیشنهادات پیشنهادی و درخواستی با یکدیگر فعالیت و رقابت می کنند. در برخی موارد، صرافی هایی مانند NYSE از یک سیستم تخصصی استفاده می کنند که در آن یک متخصص تنها بازارساز است که همه پیشنهادات و درخواست هایی را که برای بازار قابل مشاهده است ارائه می دهد. یک فرآیند تخصصی انجام می شود تا اطمینان حاصل شود که تمام معاملات قابل بازار با قیمت منصفانه و به موقع انجام می شوند.

بازارسازان چگونه سود کسب می کنند؟

بازارسازان از طریق اسپرد بین قیمت پیشنهادی و پیشنهادی اوراق بهادار سود کسب می کنند. از آنجایی که بازارسازان ریسک پوشش یک اوراق بهادار معین را متحمل می شوند که ممکن است قیمت آن کاهش یابد، این ریسک نگهداری دارایی ها جبران می شود. به عنوان مثال، سرمایه‌گذاری را در نظر بگیرید که می‌بیند سهام اپل دارای قیمت پیشنهادی 50 دلار و قیمت پیشنهادی 50.10 دلار است. این بدان معناست که بازارساز سهام اپل را به قیمت 50 دلار خریداری کرده و آنها را به قیمت 50.10 دلار می فروشد و سود 0.10 دلاری کسب می کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا