آموزشمقالات

شاخص Producer Price Index (PPI)

شاخص (PPI) چیست؟

شاخص (PPI) که توسط اداره آمار کار (BLS) منتشر شده است، میانگین تغییر در طول زمان را در قیمت‌هایی که تولیدکنندگان داخلی برای تولید خود دریافت می‌کنند اندازه‌گیری می‌کند.

این معیاری برای سنجش تورم در سطح عمده‌فروشی اقتصاد است که از هزاران شاخص اندازه‌گیری قیمت‌های تولیدکننده بر اساس صنعت و طبقه‌بندی محصول تهیه شده است.

نکات کلیدی

  • شاخص (PPI) تغییر در قیمت‌های پرداختی به تولیدکنندگان کالا و خدمات ایالات متحده را اندازه‌گیری می‌کند.
  • PPI معیاری برای سنجش تورم عمده فروشی است، در حالی که شاخص قیمت مصرف کننده (CPI) قیمت های پرداخت شده توسط مصرف کنندگان را اندازه گیری می کند.
  • BLS هزاران شاخص PPI را بر اساس محصول یا خدمات فروخته شده، صنعت تولید کننده و هویت اقتصادی خریدار محاسبه می کند، که سپس برای محاسبه تغییر ماهانه کلی در PPI تقاضای نهایی استفاده می شود.
  • شاخص های PPI برای محاسبه تغییرات قیمت در قراردادهای خصوصی بر اساس قیمت نهاده تامین کنندگان استفاده می شود.

آشنایی با (PPI)
PPI تورم (یا بسیار کمتر، کاهش تورم) را از دیدگاه سازنده محصول یا عرضه کننده خدمات اندازه گیری می کند. برعکس، شاخص قیمت مصرف کننده (CPI) تغییرات قیمتی که مصرف کننده با آن مواجه می شود را اندازه گیری می کند.

روند قیمت برای تولید کنندگان و مصرف کنندگان بعید است برای مدت طولانی متفاوت باشد، زیرا قیمت های تولید کننده به شدت بر مصرف کنندگان هزینه تأثیر می گذارد و بالعکس. در کوتاه مدت، تورم در سطوح عمده فروشی و خرده فروشی ممکن است در نتیجه هزینه های توزیع و همچنین مالیات ها و یارانه های دولتی متفاوت باشد.

اداره آمار کار ایالات متحده (BLS) PPI را همراه با شاخص های صنعت و محصول تشکیل دهنده آن در هفته دوم ماه پس از تاریخ مرجع نظرسنجی منتشر می کند.

PPI بر اساس تقریباً 100000 مظنه قیمت ماهانه است که به طور داوطلبانه توسط بیش از 25000 مؤسسه تولیدکننده نمونه سیستماتیک به صورت آنلاین گزارش شده است. این نظرسنجی کل تولید کالاهای ایالات متحده و حدود 71 درصد از نظر ارزش خدمات را پوشش می دهد. شاخص‌های محصول و خدمات مؤلفه PPI بر اساس ارزش خروجی دسته برای محاسبه تغییر کلی در قیمت‌های تولیدکننده وزن می‌شوند.

PPI برای پیش بینی تورم و محاسبه بندهای پله برقی در قراردادهای خصوصی بر اساس قیمت نهاده های کلیدی استفاده می شود. همچنین برای ردیابی تغییرات قیمت توسط صنعت و مقایسه روند قیمت عمده فروشی و خرده فروشی حیاتی است.

مهم

تا سال 1978، PPI به عنوان شاخص قیمت عمده فروشی (WPI) شناخته می شد. در سال 1982، BLS تمام پایه های شاخص قیمت تولید کننده را به 100 بازنشانی کرد.

چرا PPI و CPI واگرا می شوند؟


PPI اغلب قیمت ها را بر اساس اولین معامله تجاری برای یک محصول یا خدمات اندازه گیری می کند، برخلاف تمرکز CPI بر فروش نهایی. اما این دو تنها بر اساس نوع قیمت های اندازه گیری شده با هم تفاوت ندارند. همچنین تفاوت‌های ترکیبی مهمی بین PPI و CPI بر اساس آنچه که در آن گنجانده شده و حذف شده است، وجود دارد.

برای مثال، PPI تغییر قیمت را برای کل هزینه‌های مسکن اندازه‌گیری نمی‌کند، در حالی که مقوله سرپناه CPI شامل معادل اجاره مالکان، یک سوم شاخص کلی را تشکیل می‌دهد. در همین حال، PPI وزنی نزدیک به 18 درصد را برای محصولات و خدمات مراقبت های بهداشتی در نظر می گیرد که با وزن این بخش که تقریباً 20 درصد در تولید ناخالص داخلی (GDP) است، فاصله زیادی ندارد. در مقابل، از آنجایی که CPI بازپرداخت مراقبت های بهداشتی شخص ثالث را اندازه گیری نمی کند، وزن آن برای مراقبت های پزشکی زیر 9٪ است.

یکی دیگر از تمایزات کلیدی این است که PPI بر خلاف CPI شامل قیمت کالاهای وارداتی نمی شود. برعکس، PPI شامل قیمت‌های صادراتی می‌شود، در حالی که CPI، بنا به تعریف، شامل نمی‌شود.

نحوه ارائه اعداد PPI
BLS هر ماه بیش از 10000 شاخص قیمت محصول و صنعت تولید می کند و سپس از آن برای محاسبه PPI استفاده می کند. آنها با و بدون تنظیمات فصلی منتشر می شوند و به سه دسته تقسیم می شوند.

طبقه بندی سطح صنعت
PPI شامل شاخص‌هایی برای قیمت‌های تولیدکننده دریافتی در هر یک از بیش از 500 دسته صنعتی بر اساس خروجی فروخته شده در خارج از صنعت است. این دسته‌ها با دسته‌هایی که در سایر نسخه‌ها برای گزارش داده‌های سطح صنعت در مورد تولید، اشتغال، درآمد و بهره‌وری استفاده می‌شوند، سازگار هستند.

طبقه بندی کالا
طبقه بندی کالا، صنعت تولیدکننده را نادیده می گیرد تا محصول را بر اساس ماهیت محصول یا خدمات گروه بندی کند. گزارش PPI بیش از 3800 شاخص قیمت کالا برای کالاها و حدود 900 شاخص برای خدمات منتشر می کند.

تقاضای نهایی – تقاضای متوسط ​​(FD-ID)
شاخص‌های FD-ID از شاخص‌های کالایی سازمان‌دهی‌شده بر اساس محصول برای اندازه‌گیری قیمت‌های تولیدکننده بر اساس هویت اقتصادی خریداران و اینکه آیا کالاهای فروخته شده نیاز به پردازش بیشتری دارند، استفاده می‌کنند. گزارش PPI بیش از 600 نمایه FD-ID را منتشر می کند. سپس از شاخص‌های تقاضای نهایی، جدا از شاخص‌های تقاضای میانی، برای رسیدن به عدد PPI سرفصل استفاده می‌شود که نمایانگر شاخص قیمت تولیدکننده برای تقاضای نهایی است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا