آموزش

استراتیژی های معاملاتی و سرمایه گذاری

فصل سوم

استراتژی معاملاتی چیست؟

یک استراتژی معاملاتی صرفاً برنامه ای است که هنگام انجام معاملات از آن پیروی می کنید. هیچ رویکرد صحیح واحدی برای تجارت وجود ندارد، بنابراین هر استراتژی تا حد زیادی به مشخصات و ترجیحات معامله گر بستگی دارد.

صرف نظر از رویکرد شما به معامله، ایجاد یک برنامه بسیار مهم است – این طرح اهداف روشنی را مشخص می کند و می تواند شما را از خارج شدن از مسیر به دلیل احساسات جلوگیری کند. به طور معمول، شما می خواهید تصمیم بگیرید که چه چیزی را معامله می کنید، چگونه آن را معامله می کنید، و در چه نقاطی وارد و خارج می شوید.

مدیریت پورتفولیو چیست؟

مدیریت پورتفولیو به ایجاد و مدیریت مجموعه ای از سرمایه گذاری ها می پردازد. این مجموعه به خودی خود مجموعه ای از دارایی ها است – می تواند شامل هر چیزی از Beanie Babies گرفته تا املاک و مستغلات باشد. اگر به طور انحصاری با ارزهای دیجیتال معامله می کنید، احتمالاً از ترکیبی از بیت کوین و سایر سکه ها و توکن های دیجیتال تشکیل شده است.

اولین قدم شما این است که انتظارات خود را از پورتفولیو در نظر بگیرید. آیا به دنبال سبدی از سرمایه‌گذاری هستید که نسبتاً از نوسانات محافظت می‌شود، یا چیزی پرمخاطره که ممکن است در کوتاه‌مدت بازدهی بالاتری به همراه داشته باشد؟

فکر کردن به نحوه مدیریت پورتفولیوی خود بسیار سودمند است. برخی ممکن است یک استراتژی منفعل را ترجیح دهند – استراتژی که در آن سرمایه گذاری های خود را پس از تنظیم آنها به حال خود رها کنید. دیگران می توانند رویکردی فعال داشته باشند، جایی که به طور مستمر دارایی ها را خرید و فروش می کنند تا سود کسب کنند.

مدیریت ریسک چیست؟

مدیریت ریسک برای موفقیت در تجارت ضروری است. این با شناسایی انواع خطراتی که ممکن است با آن مواجه شوید آغاز می شود:

ریسک بازار: زیان های احتمالی که در صورت از دست دادن ارزش دارایی ممکن است تجربه کنید.

ریسک نقدینگی: زیان های احتمالی ناشی از بازارهای غیر نقدشونده، که در آن شما نمی توانید به راحتی خریدار برای دارایی های خود پیدا کنید.

ریسک عملیاتی: زیان های احتمالی ناشی از شکست های عملیاتی. اینها ممکن است به دلیل خطای انسانی، نقص سخت افزار/نرم افزار، یا رفتار متقلبانه عمدی کارمندان باشد.

ریسک سیستمی: ضررهای احتمالی ناشی از شکست بازیکنان در صنعتی که در آن فعالیت می کنید، که بر همه مشاغل در آن بخش تأثیر می گذارد. همانطور که در سال 2008 اتفاق افتاد، فروپاشی Lehman Brothers بر سیستم‌های مالی در سراسر جهان تأثیر بسزایی داشت.

همانطور که می بینید، شناسایی ریسک با دارایی های موجود در پرتفوی شما شروع می شود، اما برای موثر بودن باید عوامل داخلی و خارجی را در نظر گرفت. در مرحله بعد، شما می خواهید این خطرات را ارزیابی کنید. چقدر احتمال دارد با آنها روبرو شوید؟ شدت آنها چقدر است؟

با سنجیدن ریسک ها و پی بردن به تأثیر احتمالی آنها بر سبد سهام خود، می توانید آنها را رتبه بندی کنید و استراتژی ها و پاسخ های مناسب را ایجاد کنید. برای مثال، ریسک سیستمی را می توان با تنوع در سرمایه گذاری های مختلف کاهش داد و ریسک بازار را می توان با استفاده از ضررهای توقف کاهش داد.

معاملات روزانه چیست؟

معاملات روزانه یک استراتژی است که شامل ورود و خروج از موقعیت ها در همان روز است. این اصطلاح از بازارهای قدیمی می آید و به این واقعیت اشاره دارد که آنها فقط برای دوره های مشخصی در طول روز باز هستند. در خارج از این دوره ها، انتظار نمی رود معامله گران روزانه هیچ یک از موقعیت های خود را باز نگه دارند.

همانطور که احتمالا می دانید بازارهای ارزهای دیجیتال مشمول زمان باز یا بسته شدن نیستند. شما می توانید در هر روز از سال شبانه روز معامله کنید. با این حال، معاملات روزانه در زمینه ارزهای دیجیتال به سبک معاملاتی اشاره دارد که در آن معامله‌گر در عرض 24 ساعت از موقعیت‌های خود وارد و خارج می‌شود.

در معاملات روزانه، اغلب برای تعیین اینکه کدام دارایی را معامله کنید، به تحلیل تکنیکال تکیه می کنید. از آنجایی که سود در چنین دوره کوتاهی می تواند حداقل باشد، ممکن است برای به حداکثر رساندن بازده خود، تجارت در طیف گسترده ای از دارایی ها را انتخاب کنید. گفته می شود، برخی ممکن است به طور انحصاری همان جفت را برای سال ها معامله کنند.

این سبک بدیهی است که یک استراتژی معاملاتی بسیار فعال است. می تواند بسیار سودآور باشد، اما ریسک قابل توجهی را به همراه دارد. به این ترتیب، معاملات روزانه معمولاً برای معامله گران با تجربه مناسب تر است.

معاملات نوسانی چیست؟

در معاملات نوسانی، شما همچنان در تلاش برای سود بردن از روندهای بازار هستید، اما افق زمانی طولانی‌تر است – موقعیت‌ها معمولاً از چند روز تا چند ماه حفظ می‌شوند.

اغلب، هدف شما شناسایی دارایی است که به نظر می رسد کمتر از ارزش گذاری شده و احتمالاً ارزش آن افزایش می یابد. شما باید این دارایی را خریداری کنید، سپس با افزایش قیمت، آن را بفروشید تا سود کسب کنید. یا می توانید سعی کنید دارایی های بیش از حد ارزش گذاری شده را پیدا کنید که احتمالاً ارزش آنها کاهش می یابد. سپس، می توانید برخی از آنها را به قیمت بالا بفروشید، به این امید که آنها را با قیمت کمتری دوباره بخرید.

مانند معاملات روزانه، بسیاری از معامله گران نوسانی از تحلیل تکنیکال استفاده می کنند. با این حال، از آنجایی که استراتژی آنها در دوره طولانی تری اجرا می شود، تحلیل بنیادی نیز ممکن است ابزار ارزشمندی باشد.

معاملات نوسانی معمولاً یک استراتژی مبتدی‌پسندتر است. عمدتاً به این دلیل که با استرس معاملات روزانه سریع همراه نیست. در جایی که دومی با تصمیم گیری سریع و زمان زیاد صفحه نمایش مشخص می شود، معاملات نوسانی به شما امکان می دهد وقت خود را صرف کنید.

معاملات موقعیتی چیست؟

معاملات موقعیت (یا روند) یک استراتژی بلند مدت است. معامله‌گران دارایی‌هایی را خریداری می‌کنند تا آن‌ها را برای دوره‌های طولانی نگهداری کنند (معمولاً بر حسب ماه اندازه‌گیری می‌شوند). هدف آنها کسب سود از طریق فروش آن دارایی ها با قیمت بالاتر در آینده است.

آنچه که معاملات موقعیت را از معاملات نوسانی بلندمدت متمایز می کند، منطقی است که در پس انجام معامله وجود دارد. معامله گران موقعیت نگران روندهایی هستند که می توان در دوره های طولانی مشاهده کرد – آنها سعی می کنند از جهت کلی بازار سود ببرند. از سوی دیگر، معامله‌گران نوسان معمولاً به دنبال پیش‌بینی نوسان‌هایی در بازار هستند که لزوماً با روند گسترده‌تر ارتباط ندارند.

غیر معمول نیست که ببینیم معامله گران موقعیت از تحلیل بنیادی حمایت می کنند، صرفاً به این دلیل که ترجیح زمانی آنها به آنها اجازه می دهد تا تحقق رویدادهای اساسی را تماشا کنند. این بدان معنا نیست که از تحلیل تکنیکال استفاده نشده است. در حالی که معامله گران موقعیت بر این فرض کار می کنند که روند ادامه خواهد داشت، استفاده از اندیکاتورهای فنی می تواند آنها را از احتمال برگشت روند آگاه کند.

مانند معاملات نوسانی، معاملات موقعیت یک استراتژی ایده آل برای مبتدیان است. بار دیگر، افق زمانی طولانی به آنها فرصت کافی برای بررسی تصمیمات خود می دهد.

اسکالپینگ چیست؟

از بین تمام استراتژی‌های مورد بحث، اسکالپینگ در کمترین بازه‌های زمانی صورت می‌گیرد. اسکالپرها سعی می کنند نوسانات کوچک قیمت را بازی کنند و اغلب در عرض چند دقیقه (یا حتی چند ثانیه) وارد و خارج می شوند. در بیشتر موارد، آن‌ها از تحلیل تکنیکال برای پیش‌بینی حرکت قیمت و بهره‌برداری از اختلاف قیمت پیشنهادی و سایر ناکارآمدی‌ها برای کسب سود استفاده می‌کنند. به دلیل بازه‌های زمانی کوتاه، معاملات اسکالپینگ اغلب درصد کمی از سود را به همراه دارد – معمولاً کمتر از 1٪. اما اسکالپینگ یک بازی اعداد است، بنابراین سودهای کوچک مکرر می تواند در طول زمان افزایش یابد.

اسکالپینگ به هیچ وجه استراتژی یک مبتدی نیست. درک عمیق از بازارها، پلتفرم هایی که روی آن ها معامله می کنید و تحلیل تکنیکال برای موفقیت حیاتی هستند. گفته می شود، برای معامله گرانی که می دانند چه کاری انجام می دهند، شناسایی الگوهای مناسب و استفاده از نوسانات کوتاه مدت می تواند بسیار سودآور باشد.

تخصیص و تنوع دارایی چیست؟

تخصیص دارایی و تنوع عباراتی هستند که تمایل دارند به جای یکدیگر استفاده شوند. ممکن است اصول این ضرب المثل را بدانید که همه تخم مرغ های خود را در یک سبد نگه ندارید. نگه داشتن تمام تخم مرغ های خود در یک سبد، نقطه اصلی شکست را ایجاد می کند – همین امر در مورد ثروت شما نیز صدق می کند. سرمایه گذاری پس انداز زندگی خود در یک دارایی، شما را در معرض خطر مشابهی قرار می دهد. اگر دارایی مورد نظر سهام یک شرکت خاص بود و آن شرکت پس از آن منفجر شد، شما در یک حرکت سریع پول خود را از دست خواهید داد.

این فقط در مورد دارایی های منفرد نیست، بلکه در مورد طبقات دارایی نیز صادق است. در صورت بحران مالی، انتظار دارید تمام سهامی که دارید ارزش خود را از دست بدهد. این به این دلیل است که آنها به شدت با هم مرتبط هستند، به این معنی که همه تمایل دارند از یک روند پیروی کنند.

تنوع خوب صرفاً پر کردن سبد شما با صدها ارز دیجیتال مختلف نیست. رویدادی را در نظر بگیرید که در آن دولت‌های جهان ارزهای دیجیتال را ممنوع می‌کنند، یا رایانه‌های کوانتومی طرح‌های رمزنگاری کلید عمومی را که ما در آنها استفاده می‌کنیم، می‌شکنند. هر یک از این رویدادها تأثیر عمیقی بر تمام دارایی های دیجیتال خواهد داشت. آنها مانند سهام، یک طبقه دارایی واحد را تشکیل می دهند.

در حالت ایده آل، شما می خواهید ثروت خود را در چندین طبقه پخش کنید. به این ترتیب، اگر کسی عملکرد ضعیفی داشته باشد، هیچ تاثیری بر بقیه مجموعه شما نخواهد داشت. هری مارکویتز برنده جایزه نوبل این ایده را با نظریه پورتفولیو مدرن (MPT) معرفی کرد. در اصل، این تئوری موردی را برای کاهش نوسانات و ریسک مرتبط با سرمایه گذاری در یک سبد با ترکیب دارایی های نامرتبط مطرح می کند.

نظریه داو چیست؟

نظریه داو یک چارچوب مالی است که از ایده های چارلز داو الگوبرداری شده است. داو وال استریت ژورنال را تأسیس کرد و به ایجاد اولین شاخص های سهام ایالات متحده، معروف به میانگین حمل و نقل داوجونز (DJTA) و میانگین صنعتی داوجونز (DJIA) کمک کرد.

اگرچه نظریه داو هرگز توسط خود داو رسمیت پیدا نکرد، اما می توان آن را به عنوان مجموعه ای از اصول بازار ارائه شده در نوشته های او دید. در اینجا برخی از موارد کلیدی آماده ارائه شده است:

همه چیز در قیمت گذاری شده است – داو طرفدار فرضیه بازار کارآمد (EMH) بود، این ایده که بازارها همه اطلاعات موجود را در مورد قیمت دارایی های خود منعکس می کنند.

روندهای بازار – داو اغلب به مفهوم روندهای بازار که امروزه آنها را می شناسیم، نسبت داده می شود و بین روندهای اولیه، ثانویه و ثالث تمایز قائل می شود.

مراحل یک روند اولیه – در روندهای اولیه، داو سه مرحله را شناسایی می کند: انباشت، مشارکت عمومی، و مازاد و توزیع.

همبستگی متقابل – داو معتقد بود که روند یک شاخص را نمی توان تایید کرد مگر اینکه در شاخص دیگری قابل مشاهده باشد.

اهمیت حجم – یک روند باید با حجم معاملات بالا نیز تأیید شود.

روندها تا زمان معکوس معتبر هستند – اگر روندی تایید شود، تا زمانی که یک معکوس قطعی رخ دهد ادامه می یابد.

شایان ذکر است که این یک علم دقیق نیست – یک نظریه است و ممکن است درست نباشد. با این حال، این نظریه ای است که بسیار تأثیرگذار است و بسیاری از معامله گران و سرمایه گذاران آن را بخشی جدایی ناپذیر از روش شناسی خود می دانند.

نظریه موج الیوت چیست؟

نظریه موج الیوت (EWT) یک اصل است که بیان می کند که حرکات بازار از روانشناسی فعالان بازار پیروی می کند. در حالی که در بسیاری از استراتژی های تحلیل تکنیکال استفاده می شود، یک شاخص یا تکنیک معاملاتی خاصی نیست. بلکه راهی برای تحلیل ساختار بازار است.

الگوی موج الیوت معمولاً در یک سری هشت موجی قابل شناسایی است که هر کدام یک موج حرکتی یا یک موج اصلاحی هستند. شما پنج موج حرکتی خواهید داشت که از روند کلی پیروی می کنند و سه موج اصلاحی که خلاف آن حرکت می کنند.

الگوها همچنین دارای خاصیت فراکتال هستند، به این معنی که می‌توانید روی یک موج بزرگ‌نمایی کنید تا الگوی موج الیوت دیگری را ببینید. از طرف دیگر، می توانید بزرگنمایی کنید تا متوجه شوید که الگویی که بررسی کرده اید نیز یک موج منفرد از یک چرخه موج الیوت بزرگتر است.

نظریه موج الیوت با بررسی های متفاوتی روبرو شده است. برخی استدلال می کنند که این روش بسیار ذهنی است زیرا معامله گران می توانند امواج را به روش های مختلف بدون نقض قوانین شناسایی کنند. مانند تئوری داو، نظریه موج الیوت بی‌خطا نیست، بنابراین نباید به عنوان یک علم دقیق در نظر گرفته شود. گفته می شود، بسیاری از معامله گران با ترکیب EWT با سایر ابزارهای تحلیل تکنیکال موفقیت زیادی کسب کرده اند.

روش Wyckoff چیست؟

روش Wyckoff یک استراتژی تجاری و سرمایه گذاری گسترده است که توسط Charles Wyckoff در دهه 1930 ایجاد شد. کار او به طور گسترده به عنوان سنگ بنای تکنیک های تحلیل تکنیکال مدرن در بازارهای مالی متعدد در نظر گرفته می شود.

Wyckoff سه قانون اساسی پیشنهاد کرد – قانون عرضه و تقاضا، قانون علت و معلول، و قانون تلاش در مقابل نتیجه. او همچنین تئوری انسان مرکب را فرموله کرد که با تجزیه گرایش های اولیه چارلز داو همپوشانی قابل توجهی دارد. کار او در این زمینه به ویژه برای معامله گران ارزهای دیجیتال ارزشمند است.

از جنبه عملی همه چیز، روش Wyckoff خود یک رویکرد پنج مرحله ای برای معامله است. می توان آن را به صورت زیر تقسیم کرد:

روند را تعیین کنید: اکنون چگونه است و به کجا می رود؟

دارایی های قوی را شناسایی کنید: آیا آنها با بازار حرکت می کنند یا در جهت مخالف؟

دارایی هایی با علت کافی پیدا کنید: آیا دلیل کافی برای ورود به موقعیت وجود دارد؟ آیا ریسک ها باعث می شود که پاداش بالقوه ارزش آن را داشته باشد؟

احتمال حرکت را ارزیابی کنید: آیا مواردی مانند تست‌های خرید و فروش Wyckoff به یک حرکت احتمالی اشاره دارد؟ قیمت و حجم چه چیزی را پیشنهاد می کند؟ آیا این دارایی آماده انتقال است؟

زمان ورود شما: دارایی ها در رابطه با بازار عمومی چگونه به نظر می رسند؟ بهترین زمان برای ورود به یک موقعیت چه زمانی است؟

روش Wyckoff تقریبا یک قرن پیش معرفی شد، اما تا به امروز بسیار مرتبط است. دامنه تحقیقات Wyckoff گسترده بود، و بنابراین موارد فوق را فقط باید به عنوان یک نمای کلی بسیار فشرده در نظر گرفت. توصیه می شود کار او را عمیق تر بررسی کنید، زیرا دانش تجزیه و تحلیل فنی ضروری را ارائه می دهد. با روش Wyckoff توضیح داده شده شروع کنید.

خرید و نگه داشتن چیست؟

استراتژی «خرید و نگه دارید»، شاید تعجب آور نباشد، شامل خرید و نگهداری یک دارایی می شود. این یک بازی منفعل بلند مدت است که در آن سرمایه گذاران بدون توجه به شرایط بازار دارایی را خریداری می کنند و سپس آن را به حال خود رها می کنند. یک مثال خوب از این موضوع در فضای کریپتو، HODLing است، که معمولا به سرمایه‌گذارانی اشاره دارد که ترجیح می‌دهند به جای تجارت فعال، سال‌ها خرید کنند و نگه دارند.

این می‌تواند یک رویکرد سودمند برای کسانی باشد که سرمایه‌گذاری «دست‌آمیز» را ترجیح می‌دهند، زیرا نیازی به نگرانی در مورد نوسانات کوتاه‌مدت یا مالیات بر عایدی سرمایه ندارند. از سوی دیگر، از طرف سرمایه‌گذار به صبر نیاز دارد و فرض می‌کند که دارایی کاملاً بی‌ارزش نخواهد شد.

سرمایه گذاری شاخص چیست؟

سرمایه گذاری شاخص را می توان به عنوان شکلی از «خرید و نگهداری» در نظر گرفت. همانطور که از نام آن پیداست، سرمایه گذار به دنبال کسب سود از حرکت دارایی ها در یک شاخص خاص است. آنها می توانند این کار را با خرید دارایی به تنهایی یا با سرمایه گذاری در یک صندوق شاخص انجام دهند.

باز هم، این یک استراتژی منفعل است. افراد همچنین می توانند از تنوع در دارایی های متعدد، بدون استرس معاملات فعال بهره مند شوند.

پیپر تریدینگ چیست؟

تجارت کاغذی می تواند هر نوع استراتژی باشد – اما معامله گر فقط تظاهر به خرید و فروش دارایی می کند. این چیزی است که ممکن است به عنوان یک مبتدی (یا حتی به عنوان یک معامله گر با تجربه) در نظر بگیرید تا مهارت های خود را بدون به خطر انداختن پول خود آزمایش کنید.

برای مثال، ممکن است فکر کنید که یک استراتژی خوب برای زمان‌بندی افت بیت‌کوین کشف کرده‌اید و می‌خواهید قبل از وقوع از این افت‌ها سود ببرید. اما قبل از اینکه تمام سرمایه خود را به خطر بیندازید، ممکن است تجارت کاغذی را انتخاب کنید. این کار می تواند به سادگی نوشتن قیمت در زمان «باز کردن» شورت و دوباره زمانی که آن را می بندید، باشد. شما می توانید به همان اندازه از نوعی شبیه ساز استفاده کنید که رابط های تجاری محبوب را تقلید می کند.

مزیت اصلی تجارت کاغذی این است که می‌توانید استراتژی‌ها را بدون از دست دادن پول خود در صورت اشتباه آزمایش کنید. شما می توانید ایده ای در مورد اینکه حرکات شما با ریسک صفر چگونه انجام می شود، داشته باشید. البته، باید توجه داشته باشید که تجارت کاغذ فقط درک محدودی از یک محیط واقعی به شما می دهد. تکرار احساسات واقعی زمانی که پولتان در میان است، سخت است. تجارت کاغذی بدون شبیه‌ساز واقعی ممکن است به شما احساس نادرستی از هزینه‌ها و کارمزدها بدهد، مگر اینکه آنها را برای پلتفرم‌های خاصی در نظر بگیرید.

فصل چهارم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا