مقالات

چرا بیت کوین این قدر نوسان دارد؟

بیت کوین در سال 2009 در دردسترس عموم قرار گرفت و در سال 2010 زمانی که نرخ هر واحدش را به 0.09 دالر رسید محبوبیتش بین مردم افزایش یافت از آن زمان تا امروز نرخ بیت کوین افزایش و کاهش های بسیار زیادی را تجربه کرده در صورتی که در عرض چند روز هزاران دالر کاهش یا افزایش یافته.

دلایل متعددی وجود دارد که چرا بیت کوین چنین سابقه قیمتی نوسانی دارد. درک عواملی که بر قیمت آن در بازار تأثیر می گذارد می تواند به شما کمک کند تصمیم بگیرید که آیا میخواهید در آن سرمایه گذاری کنید؟ یا آن را معامله کنید و یا هم به تماشای تحولات آن ادامه دهید.

مانند بسیاری از کالاها، دارایی ها، سرمایه گذاری ها یا سایر محصولات، قیمت بیت کوین به شدت به عرضه و تقاضا بستگی دارد.

نکته کلیدی

  • مانند بسیاری از کالاها، دارایی ها، سرمایه گذاری ها یا سایر محصولات، قیمت بیت کوین به شدت به عرضه و تقاضا بستگی دارد.
  • به عنوان یک دارایی که به سرعت توسط سرمایه گذاران و معامله گران پذیرفته می شود، حدس و گمان در مورد تغییرات قیمت نقش مهمی در ارزش بیت کوین در هر لحظه ایفا می کند.
  • رسانه‌ها، اینفلوئنسرها، غول‌های صنعت صاحب نظر و طرفداران معروف رمز ارز نگرانی‌هایی را برای سرمایه‌گذاران ایجاد می‌کنند که منجر به نوسانات قیمت می‌شود.

عرضه و تقاضای بیت کوین

عرضه و تقاضا بیش از هر عامل دیگری بر قیمت اکثر کالاها تأثیر می گذارد. ارزش بازار بیت کوین در درجه اول تحت تأثیر تعداد سکه هایی است که در گردش هستند و مردم چقدر مایل به پرداخت هستند. براساس طراحی، رمز ارز بیت کوین به 21 میلیون سکه محدود شده است – هر چه عرضه در گردش به این حد نزدیک شود، احتمالاً قیمت‌های بالاتری افزایش می‌یابد.

پیش بینی اینکه با رسیدن به حد مجاز چه اتفاقی برای قیمت ها می افتد دشوار است. دیگر هیچ سودی از استخراج بیت کوین وجود نخواهد داشت. از آنجایی که بازیگران مالی بزرگ برای مالکیت در یک محیط کاهش عرضه رقابت می کنند، قیمت بیت کوین احتمالاً در پاسخ به هر اقدامی که انجام می دهند، نوسان خواهد کرد.

اقدامات سرمایه گذار بیت کوین

به عنوان محبوب ترین رمز ارز، تقاضای بیت کوین افزایش می یابد زیرا عرضه محدودتر می شود. سرمایه‌گذاران بلندمدت و ثروتمند بیت‌کوین‌های خود را نگه می‌دارند و مانع از آن می‌شوند که دارایی‌های کمتری در معرض دید قرار گیرند. بر اساس گزارش دفتر ملی تحقیقات اقتصادی، یک سوم کل بیت کوین ها در پایان سال 2020 در اختیار 10000 سرمایه گذار برتر قرار داشت. کارگزاران و سایر موسسات مالی به شدت در تلاش هستند تا از کمیسیون بورس و اوراق بهادار برای اوراق بهادار با پشتوانه بیت کوین تأییدیه بگیرند. – با طراحی بیشتر اوراق بهادار، تعداد نگهداری شده توسط موسسات و سرمایه گذاران بزرگ همچنان افزایش خواهد یافت.

نوسانات بیت کوین نیز تا حدی توسط این سرمایه گذاران هدایت می شود. مشخص نیست که نهنگ‌های بیت‌کوین – سرمایه‌گذاران دارای ذخایر بیت‌کوین بیش از ده‌ها میلیون – چگونه می‌توانند موقعیت‌های مهم خود را بدون تأثیر بر قیمت بازار بیت‌کوین به ارز فیات (پول رایج) تبدیل کنند. اگر نهنگ ها به طور ناگهانی فروش بیت کوین خود را آغاز کنند، قیمت ها به شدت کاهش می یابد زیرا سایر سرمایه گذاران نیز وحشت زده می شوند.

اکثر صرافی‌ها محدودیت‌هایی در میزان نقدینگی در یک روز دارند، در محدوده حدود 50000 دلار. سرمایه‌گذارانی که هزاران بیت‌کوین دارند، ممکن است نتوانند دارایی‌های خود را به سرعت نقد کنند تا از ضررهای عظیم جلوگیری کنند. اگر قیمت بیت کوین همچنان در حدود 50000 دلار باشد، یک سرمایه گذار بزرگتر می تواند تنها یک سکه در روز نقد کند. سرمایه‌گذاران دیگر شروع به فروش می‌کردند و قیمت‌ها قبل از اینکه هر کسی با بیش از 50000 دلار سکه بتواند همه آنها را بفروشد، سقوط می‌کرد و منجر به زیان‌های بزرگ و سریع می‌شد.

حقیقت سریع

فناوری‌های نوظهور مانند امور مالی غیرمتمرکز و متاورس ممکن است قدرت ماندگاری بیت کوین در بازار را آشکار کنند، اما هنوز حدس و گمان وجود دارد که آیا بیت‌کوین در این سیستم‌ها ارزش یا کاربرد دارد یا خیر؟.

نوسانات بیت کوین نیز تا حدی ناشی از اعتقاد متفاوت به سودمندی آن به عنوان ذخیره ارزش و روش انتقال ارزش است. ذخیره ارزش تابعی از دارایی است که به آن اجازه می دهد ارزش را در آینده با درجه ای از قابل پیش بینی حفظ کند. بسیاری از سرمایه گذاران بر این باورند که بیت کوین ارزش خود را حفظ می کند و به رشد خود ادامه می دهد و از آن به عنوان پوششی در برابر تورم و جایگزینی برای فروشگاه های ارزش سنتی مانند طلا یا سایر فلزات استفاده می کند.

بیت کوین در اخبار

از آنجایی که اخبار و رسانه‌ها کسب‌وکارهایی هستند که به محتوا برای خوانندگان و بینندگان خود نیاز دارند، اغلب اطلاعات و پیش‌بینی‌هایی را از «کارشناسان» ارائه می‌کنند که همیشه با شواهدی غیر از نظرات تأیید نمی‌شوند.

غیرمعمول نیست که نظر شخصی را بشنویم که به شدت در بیت کوین سرمایه گذاری کرده است مبنی بر اینکه ارزش این ارز به زودی صدها هزار خواهد بود. برخی دیگر ارزهای دیجیتال تازه اختراع شده را تبلیغ می کنند تا سعی کنند سهم بازار را از بیت کوین بگیرند. با این حال، بیشتر این توجه و تبلیغات رسانه ای برای تأثیرگذاری بر قیمت بیت کوین به نفع افرادی است که تعداد زیادی سکه در اختیار دارند.

هنگامی که رسانه ها در اواخر اکتبر 2021 از معرفی Proshare استراتژی بیت کوین  (ETF  صندوق قابل معامله در بورس) خود خبر دادند، قیمت بیت کوین طی چند هفته آینده به شدت افزایش یافت. سرمایه گذاران از فرصتی برای قرار گرفتن در معرض یک ارز دیجیتال در یک صرافی رسمی استفاده کردند و باعث جهش قیمت به بیش از 69000 دلار شد.

پس از اینکه این هیاهو از بین رفت و سرمایه گذاران متوجه شدند که ETF از طریق قراردادهای آتی معامله شده در بازار کالا با بیت کوین مرتبط است، قیمت ها حدود 50000 دلار کاهش یافت.

مقررات بیت کوین

شایعات در مورد مقررات روی قیمت بیت کوین در کوتاه مدت تأثیر می گذارد، اما اهمیت این تأثیرات هنوز در حال تجزیه و تحلیل و بحث است.

دیدگاه‌های آژانس دولتی در مورد ارز دیجیتال نیز می‌تواند بر قیمت بیت کوین تأثیر بگذارد. به عنوان مثال، خدمات درآمد داخلی (IRS) )بیت کوین را یک ارز مجازی قابل تبدیل می داند زیرا می توانید آن را به پول نقد تبدیل کنید. IRS همچنین اگر بیت کوین به عنوان ابزار سرمایه گذاری استفاده شود، یک دارایی سرمایه ای در نظر می گیرد. علاوه بر این، اگر بیت کوین استخراج می کنید، باید آن را به عنوان درآمد بر اساس ارزش بازار سکه در تاریخ دریافت آن گزارش کنید.

واقعیت سریع

  • موضع مالیاتی اتخاذ شده توسط IRS به این معنی است که هنگام استفاده از بیت کوین باید مالیات پرداخت شود. در نتیجه، مالیات‌ها در قیمت بازار بیت‌کوین نقش دارند – اما لزوماً به نوسانات آن کمک نمی‌کنند مگر اینکه مقررات مالیاتی اغلب تغییر کند و باعث نگرانی سرمایه‌گذاران شود.
  • دولت و بانک مرکزی چین در سال 2021 اعلام کردند که تمامی معاملات یا تسهیلات ارزهای دیجیتال غیرقانونی است. استخراج بیت کوین پس از جلسه کمیته ثبات مالی و توسعه شورای دولتی در ماه مه، که منجر به تعطیلی گسترده مزارع استخراج ارزهای دیجیتال در کشور شد، سرکوب شد. شایعاتی مبنی بر تلاش برای پایان دادن به ماینینگ در این کشور قبلاً باعث کاهش قیمت‌ها شده بود – اما پس از انتشار جلسه کمیته در ماه مه، قیمت بیت‌کوین تا آگوست 2021 به حدود 29700 دلار کاهش یافت زیرا ماینرها برای جابجایی تلاش کردند.

بیت کوین هنوز در مراحل اولیه است

موضع مالیاتی اتخاذ شده توسط IRS به این معنی است که هنگام استفاده از بیت کوین باید مالیات پرداخت شود. در نتیجه، مالیات‌ها در قیمت بازار بیت‌کوین نقش دارند – اما لزوماً به نوسانات آن کمک نمی‌کنند مگر اینکه مقررات مالیاتی اغلب تغییر کند و باعث نگرانی سرمایه‌گذاران شود.

طلا به عنوان وسیله مبادله برای مدت بسیار طولانی مورد استفاده قرار گرفته است. به این ترتیب، تا آنجا که قیمت، تقاضا و عرضه وجود دارد، یک کالای قابل قبول با ثبات است. به همین ترتیب، ارز فیات مدتی است که وجود داشته است – در حالی که نرخ مبادله بین کشورها در نوسان است و تا حدودی نوسان دارد، ارزش آنها تا حدی قابل پیش بینی بر اساس کشور صادرکننده و شرایط اقتصادی آن است.

بیت کوین مدت کوتاهی است که وجود داشته است – هنوز در مرحله کشف قیمت است. این بدان معناست که قیمت‌ها با تلاش سرمایه‌گذاران، کاربران و دولت‌ها از طریق مشکلات و نگرانی‌های رو به رشد اولیه تا زمانی که قیمت‌ها تثبیت شود – در صورتی که بتوان به یک نقطه باثبات رسید، به تغییر ادامه خواهد داد.

چرا BTC اینقدر نوسان دارد؟

قیمت بیت کوین در نوسان است زیرا تحت تأثیر عرضه و تقاضا، احساسات سرمایه گذاران و کاربران، مقررات دولتی و تبلیغات رسانه ای است. همه این عوامل برای ایجاد نوسان قیمت با هم کار می کنند.

قیمت بیت کوین چقدر می تواند بالا برود؟

به ندرت پیش می آید که اخبار ارزهای دیجیتال را تماشا کنید و نظر سرمایه گذار یا طرفداران را در مورد افزایش قیمت بیت کوین نبینید. متأسفانه، مشخص نیست که قیمت این ارز دیجیتال چقدر بالا یا پایین خواهد رفت.

آیا خرید بیت کوین بی خطر است؟

می‌توانید بیت‌کوین را در صرافی‌های ارز دیجیتال مورد تأیید دولت مانند کوین‌بیس خریداری کنید. اگر به دنبال استفاده از بیت کوین برای حفظ سرمایه یا رشد دارایی های خود هستید، قیمت آن بسیار نوسان است—هیچ تضمینی وجود ندارد که بازدهی را مشاهده کنید. شما به همان اندازه احتمال دارد که هر چیزی را که سرمایه گذاری می کنید از دست بدهید.

سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال و سایر پیشنهادات اولیه سکه (ICO) بسیار پرخطر و گمانه زنی است و این مقاله توصیه ای از طرف Investopedia یا نویسنده برای سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال یا سایر ICOها نیست. از آنجایی که موقعیت هر فردی منحصر به فرد است، همیشه باید قبل از تصمیم گیری مالی با یک متخصص واجد شرایط مشورت شود. Investopedia هیچ گونه تضمین یا ضمانتی در مورد صحت یا به موقع بودن اطلاعات موجود در اینجا نمی دهد. از تاریخ نگارش این مقاله، نویسنده صاحب ارز دیجیتال نیست.

رقابت بدون ریسک با 100000 دلار پول نقد مجازی

مهارت های معاملاتی خود را با شبیه ساز سهام رایگان ما امتحان کنید. با هزاران معامله‌گر Investopedia رقابت کنید و راه خود را به سمت بالا معامله کنید! قبل از شروع به خطر انداختن پول خود، معاملات را در یک محیط مجازی ارسال کنید. استراتژی های معاملاتی را تمرین کنید تا زمانی که آماده ورود به بازار واقعی هستید، تمرین مورد نیاز خود را داشته باشید. امروز شبیه ساز سهام ما را امتحان کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا